Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkoła Podstawowa w Zapałowie Szkoła Podstawowa w Zapałowie

37-544 Zapałów, Zapałów 159, tel. (16) 628-61-59

Wydarzenia

Czcionka:

W dniu 16 Lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klasy I.

Z tej okazji starsze koleżanki i koledzy z klasy IV pod opieką nauczyciela bibliotekarza pani Lucyny Krochmalnej przygotowali inscenizację, w której wcielili się w znane postacie z bajek – Wróżkę, Kota w Butach, krasnali, Wielką Księgę zachęcając do czytania i poznawania ciekawych historii i przygód.

Uczniowie biorący udział w uroczystości  (przedszkolaki, klasy 0 – III) wzięli udział w zorganizowanych zabawach i zagadkach. Nagrodami były zakładki do książek.

Spotkanie uwieńczyło uroczyste pasowanie i rozdanie pamiątkowych dyplomów, któremu przewodniczyła dyrektor szkoły pani Ewa Uchyra.

(LK)


     

 


ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia 2017 r. przedstawiciele uczniów Zespołu Szkół w Zapałowie uczestniczyli wraz z opiekunami  p. E. Uchyra, p. M. Stachurską, p. B. Pałasz- Matuła w Orszaku Trzech Króli. Uroczystość  odbywała się na Rynku w  Jarosławiu. Parafie , które organizowały pochody odróżniały się od siebie kolorami. Kolorem naszego orszaku był kolor czerwony i żółty czyli Orszak Europejski . Cały orszak zebrał się pod kościołem Chrystusa Króla  w Jarosławiu i stamtąd ruszyliśmy na Rynek. Na czele szły pasterki z owieczkami. Za nimi gwiazda ze sztandarami, a później rzymski rydwan z czasów Chrystusa , rzymscy żołnierze. Następnie arabski pasterz z małymi arabkami i arabami oraz wielki korowód polskich królów w obstawie rycerzy. Orszak Europejski zamykał Król Europejski wraz z wiernymi. Na Rynku mogliśmy podziwiać inscenizacje jasełkowe, przemarsz pasterzy z owcami, edykt Cezara Augusta oraz świętą rodzinę przed gospodą. Jednak najważniejszym punktem uroczystości był hołd Trzech Króli w szopce na scenie. Trzej Królowie Kacper, Melchior i Baltazar złożyli dzieciątku Jezus przyniesione dary, złoto kadzidło i mirrę. Na koniec odbyło się wspólne kolędowanie.

Cała impreza przebiegała w miłym i ciepłym klimacie, choć panował siarczysty mróz.

Z naszej szkoły udział wzięli następujący uczniowie:

 1. Kisała Mateusz
 2. Olejarz Adrian
 3. Szczepanek Dawid
 4. Młynarowicz Dawid
 5. Gamracy Adrian
 6. Buczko Oskar
 7. Ludwikowski Kamil
 8. Kozyra Tomasz
 9. Frań Kamil
 10. Turkosz Kacper
 11. Kisielewicz Dawid
 12. Mareczko Bartosz
 13. Wójtowicz Gabriel
 14. Koba Wojciech
 15. Luchowska Patrycja
 16. Matyaszek Anna
 17. Turkosz Patrycja
 18. Olejarz Natalia
 19. Kuc Aleksandra
 20. Szczodrowicz Natalia
 21. Baran Sandra
 22. Cieliczka Izabela
 23. Kuchta Aleksandra
 24. Barańska Wiktoria

(EU)


20 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Z tej okazji wychowawcy naszej szkoły na zajęciach z wychowawcą, a w klasach 1-3 w ramach edukacji społecznej przybliżyli uczniom tematykę związaną  z Konwencją o Prawach Dziecka.

W czasie apelu klasa IIb przygotowana pod kierunkiem p. Ewy Uchyra zaprezentowała swój występ. Uczniowie poruszyli kwestie prawa do nauki, godności, prywatności, poszanowania innych, wychowania bez przemocy. Każde "prawo" zostało głośno przez młodych aktorów wypowiedziane , mdzn:

„Pamiętaj, że jak ktoś kogoś ciągle bije, to znaczy, że znęca się nad nim fizycznie, a gdy ktoś kogoś obraża i poniża – to znaczy, że znęca się psychicznie. Takie zachowania są całkowicie zabronione!”

   „  Państwo zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka, powinno chronić Cię przed przemocą lub poniżającym traktowaniem. Nikt – ani policjant, ani nauczyciel, ani woźny, ani lekarz – nie może Cię bić i poniżać. Masz prawo żyć bez przemocy.”

„W konwencji o Prawach Dziecka napisano, że każde dziecko ma prawo do życia na takim poziomie, który odpowiada jego rozwojowi. „

„Wszystkie dzieci niezależnie od tego, czy są bogate, czy biedne mają prawo chodzić do szkoły i zdobywać wiedzę. Nauka w szkole powinna sprzyjać rozwojowi waszej osobowości, talentów, uczyć tolerancji, ekologicznych zachowań, szacunku do rodziców, rówieśników i kraju. „

„W Konwencji o Prawach Dziecka napisano, że są rzeczy bardzo ważne, w których dziecko ma prawo się wypowiadać i wyrażać własne zdanie, i być wysłuchanym”.

Na zakończenie wybrzmiały radośnie słowa piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka ma przypominać wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o Prawach Dziecka do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Doskonałym odzwierciedleniem wyjątkowego nastroju jaki nam towarzyszył tego dnia były słowa:

„Jesteś uczuciowy i mądry – to jest Twoje bogactwo.

Jesteś zdrowy – to też jest Twoje bogactwo.

Jesteś uśmiechnięty – to kolejne Twoje bogactwo.

Masz rodziców, którzy Cię kochają i którzy pragną, żebyś był szczęśliwy – i to jest Twoje największe bogactwo.”

(EU)


Jasełka...

Dnia 03.02.2017 r. po raz czwarty wystawiliśmy tegoroczne jasełka. Tym razem  w Centrum Kultury w Wiązownicy. Otrzymaliśmy tu wyróżnienie za scenę z Herodem i diabłami.

11 stycznia 2017 r. wzięliśmy udział w XX edycji Spotkań Teatralnych „Jasełka 2017” organizowanych przez MOK w Jarosławiu. Nasz zespół nagrodzono tu za zaangażowanie i zdyscyplinowaną grę oraz piękne kolędowanie. A dwie uczennice otrzymały nagrody indywidualne – Patrycja Zabłocka za rolę Jagny, a Agnieszka Iwańczuk za śpiewaną rolę Maryi.  Wcześniej młodzi aktorzy z podstawówki i gimnazjum zaprezentowali się w szkole i w Domu Kultury w Zapałowie.

Reżyserami przedstawienia byli Maria Stachurska i ks. Robert Rakoczy.

(MS)

 


Sprawozdanie z I Gminnego konkursu „W kraju Mieszka”

na kartkę pocztową lub hasło

upamiętniające 1050-lecie Chrztu Polski

 

 

W związku z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski w Zespole Szkół w Zapałowie został zorganizowany konkurs ph. „ W kraju Mieszka”. Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Wiązownica, Pan Marian Jerzy Ryznar.

Celem konkursu było:

 • stworzenie prac plastycznych w formie karty pocztowej lub hasła z okazji 1050-lecia Chrztu Polski,
 • rozwijanie kreatywności, inwencji twórczej, wyobraźni oraz pasji i zainteresowań uczestników,
 • promocja historii naszego kraju,
 • rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, a przede wszystkim pogłębianie poczucia tożsamości i patriotyzmu,
 • propagowanie zdrowego stylu życia,
 • wyrabianie nawyku pożytecznego spędzania czasu wolnego.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Wiązownica. Konkurs rozstrzygnięty został w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz klasy I-III gimnazjum. Na konkurs wpłynęło 28 prac. Wręczenie nagród nastąpiło 17.05.2016 r. i było połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy plastycznej. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Pana Wójta naszej Gminy, który uczestniczył w podsumowaniu konkursu i wręczył nagrody. Szkoły podstawowe były reprezentowane przez:

 • Milenę Brzany, Karola Sopyłę, Ksawerego Jakubiszyna, Krzysztofa Małka, Mateusza Ciocha, Julię Magdę, Oliwię Bąk, Oliwię Kazior , Martynę Brzany ze Szkoły Podstawowej w Ryszkowej Woli
 • Mikołaja Niemca, Martynę Brzyską, Darię Zagrobelny, Antoninę Ciurko, Amelię Bujar, Karolinę Florek, Paulinę Tołpę, Patryka Tołpę, Kingę Zagrobelny ze Szkoły Podstawowej w Manasterzu
 • Mateusza Babiarza, Magdalenę Żurawską, Karolinę Płaczek ze Szkoły Podstawowej w Wiązownicy
 • Amelię Skrzypek, Kornelię Przepłatę, Konrada Sochę, Natalię Wyczawską, Wiktorię Barańską ze Szkoły Podstawowej w Zapałowie

Gimnazja były reprezentowane przez:

 • Joannę Zagrobelny, Paulinę Babiarz z Gimnazjum Publicznego w Wiązownicy

Poziom wykonanych prac okazał się bardzo wysoki. Widoczna była dodatkowa praca nie tylko ze strony uczestników, ale też nauczycieli i rodziców wspierających swoje pociechy. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom i opiekunom dziękujemy za udział w konkursie i wielki wkład pracy.

Szczególne podziękowania kierujemy do patrona naszego konkursu, Pana Wójta, który był jednocześnie fundatorem nagród (zdjęcia z rozstrzygnięcia konkursu można obejrzeć w galerii).

 

(EU)

  


Impreza edukacyjno - zdrowotna "Moda na zdrowie"

Klasa II szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni przygotowała dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz dla uczniów z kl. I - III:

 • inscenizację „Karolinka”,
 • zajęcia warsztatowe dla uczniów „Jak przeciwdziałać przeziębieniom”,
 • zagadki i piosenki o warzywach i owocach,
 • degustację zdrowej żywności.

Impreza miała na celu przybliżenie najmłodszym: 'Jak utrzymanie dobrej formy fizycznej pomaga zapobiegać chorobom', 'Jak witamina C zapobiega przeziębieniu', 'Wpływu ilości snu na wzmocnienie układu immunologicznego' oraz 'Jak przez spożywanie dużej ilości warzyw i owoców podnosimy swoją odporność' (zdjęcia z imprezy - w galerii).

9 grudnia 2015 r.

(BG)


    


20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

był okazją do przypomnienia wszystkim, że dzieci mają swoje prawa. Uczniowie klasy V oraz II szkoły podstawowej przygotowali dla całej społeczności szkolnej apel pod hasłem "Dobro dziecka - cel najwyższy". Po przybliżeniu praw przypomnieli wszystkim uczniom, że mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka. Dla uczniów klas I - III oraz oddziałów przedszkolnych zorganizowano zabawę "Balony do nieba". Wspólne puszczanie balonów, na których widniały prawa dziecka było wspaniałą przygodą dla najmłodszych (zdjęcia z akcji - w galerii).

27 listopada 2015 r.

(KS)

   



Tydzień dobrego chleba w naszej szkole

Zorganizowana akcja miała na celu: 

 • zapoznanie uczniów z historią chleba,
 • podniesienie świadomości na temat zdrowotnych właściwości chleba "na zakwasie" wypiekanego tradycyjnymi metodami,
 • przypomnienie znaczenia symbolu chleba, gdyż coraz częściej obserwujemy zanik szacunku do chleba i pracy ludzkiej.

W ramach "Święta chleba" zorganizowano:

 • apel okolicznościowy "Bądź dobry jak chleb",
 • degustację chleba "na zakwasie",
 • kiermasz prozdrowotny "Chcesz być zdrowy i na czasie zjadaj chlebek na zakwasie",
 • teatrzyk kukiełkowy "Jak powstaje chleb",
 • zabawy ruchowe (Rolnik sam w dolinie, Zasiali górale, Mało nas do pieczenia chleba),
 • konkursy: plastyczny i literacki,
 • apel podsumowujący "Wieczerza w wiejskiej chacie", który był wspaniałą lekcją przyrody i historii,
 • wystawę "Od ziarenka do bochenka".

​​Najlepsze prace konkursowe zostały nagrodzone. Wszyscy ucznioiwe chętnie i aktywnie uczestniczyli w "Święcie chleba". Przeprowadzona akcja dostarczyła im sporo informacji i wiedzy nt. symbolu chleba oraz przypomniała o ciężkiej pracy wielu ludzi, dzięki którym mamy wspaniałe i pachnące bochenki chleba na naszym stole" (zdjęcia z akcji - w galerii).

listopad - grudzień 2015 r.

(KS)

      


Dzień Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole

Dnia 14 października 2015 r. w Zespole Szkół w Zapałowie uroczyście świętowano Dzień Nauczyciela. Odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum. Pani dyrektor w swoim przemówieniu doceniła pracę wszystkich nauczycieli i złożyła im życzenia, natomiast kilku uhonorowała Nagrodą Dyrektora Szkoły. Wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali życzenia od uczniów (zdjęcia z akademii - w galerii).

(BS)

  


 

224 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

O tym wydarzeniu pamiętali uczniowie klasy III A i III B gimnazjum oraz klasa VI szkoły podstawowej i przygotowali montaż słowno – muzyczny dla całej społeczności szkolnej. Przypomnieli tamte czasy, obrady Wielkiego Sejmu Czteroletniego oraz dzień 3 maja 1791 r. jako ostatnią próbę ratowania zagrożenia Ojczyzny. Ta wspaniała lekcja historii pomogła nam zrozumieć dlaczego czcimy 3 Maja oraz jak ważne były ustanowienia Konstytucji Majowej. Dziś czasy równie nie są łatwe, nie jest też łatwo być prawdziwym Polakiem dlatego też należy przypominać karty historii by czerpać z nich siłę i mądrość w naszym życiu.

(KS)


Ziemia – jej los jest w naszych rękach

Tym hasłem uczniowie klasy czwartej rozpoczęli część artystyczną przygotowaną dla całej społeczności szkolnej z okazji Dnia Ziemi i Dni Przyjaciół Lasu, które obchodziliśmy od 20 do 25 maja. Uczniowie przedstawili szereg rad i zasad „Jak chronić i szanować nasz wspólny dom – planetę Ziemię”. Napisali też list do wszystkich dzieci z prośbą o ochronę roślin, zwierząt, drzew i kwiatów. Na apelu towarzyszyła nam Pani Ziemia i szereg plakatów i transparentów o treściach ekologicznych i szanujących nasze środowisko. Wołanie o pomoc przyrody wyrażono także słowami piosenki „Ziemia”. Była to wspaniała lekcja, która radziła „Jak w tym domu ziemskim mieszkać, żeby był piękny, zdrowy i długo służył wszystkim ludziom”.

(KS)


Nasi uczniowie w gronie zwycięzców Banachiady

13 marca 2015 r. odbył się III Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Wśród 32 rywalizujących ze sobą dwuosobowych zespołów z całego województwa byli nasi uczniowie Sebastian Sobolewski z klasy III A i Mateusz Onyszko z klasy III B uczęszczający do gimnazjum. Przez 5 godzin zmagali się oni ze 120 zadaniami matematycznymi. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów nawiązywał do tradycji Kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich, do których należał Stefan Banach. Tegoroczną edycję „Banachiady” uroczyście podsumowano 30 marca, a wśród zwycięzców znaleźli się nasi koledzy uzyskując tytuł finalisty. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe i mieli okazję do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności w dziedzinie Królowej Nauki.

Wspomnieć należy także, że Sebastian Sobolewski uzyskał także tytuł finalisty w konkursie matematycznym organizowanym przez KO w Rzeszowie.

(KS)


Konkurs recytacji utworów Adama Mickiewicza

14 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie odbyła się X Edycja Konkursu Mickiewiczowskiego. Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie klas trzecich. Kamila Hamułka recytowała utwór "Pani Twardowska”, a Bartek Koba - Inwokację. Jury nagrodziło Kamilę wyróżnieniem. W nagrodę otrzymała ciekawą książkę i pamięć USB.

(LL)


Wawrzynek 2014

21 października 2014 roku w sali widowiskowej MOK w Jarosławiu odbył się konkurs recytacji utworów o jesieni Wawrzynek 2014.

Udział wzięła Klaudia Frań z klasy I gimnazjum. Recytowała wiersz R. Orłowa "Jesienny Pan". Otrzymała pamiątkowy dyplom.

Druga uczennica Kamila Hamułka z klasy III A gimnazjum prezentowała utwór M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej "Październik’’. Jury konkursu przyznało Kamili wyróżnienie.

Obu koleżankom GRATULUJEMY!

(LL)

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny