Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

37-544 Zapałów, Zapałów 159, tel. (16) 628-61-59

Nasi uczniowie piszą - styczeń 2019 r.

   Dla wielu uczniów czytanie to najmniej lubiana czynność...

Jednak ja uważam, że w czytelnictwie są same zalety. Nie mogę zgodzić się, że czytanie to strata czasu. Według mnie ten, kto czyta, wie więcej. Postaram się pokazać, że człowiek czytający może więcej.

   Czytelnicy mają o wiele bogatsze słownictwo, niż osoby, które sięgają po książki tylko okazjonalnie. Bogate słownictwo pomaga w pisaniu wypracowań, ale także jest pomocne w codziennym życiu.

   Czytanie można też nazwać pewnego rodzaju rozrywką. Niektórzy chętnie zabijają nudę, sięgając po dobrą książkę. Podczas gdy inni się nudzą i nie wiedzą co robić, czytelnicy z ochotą pochłaniają wiedzę lub pogłębiają książkowe życie bohaterów.

   Dzięki książkom możemy przenieść się do świata przedstawionego w utworze i kształcić swoją wyobraźnię. Wyobrażając sobie podczas czytania jak wyglądają ukazani bohaterowie, w co są ubrani czy jak wygląda środowisko, w którym żyją, pozwalamy naszej wyobraźni "wskoczyć na wyższy poziom".

   Nie bez powodu kobiety w ciąży czytają na głos książki. Dźwięki z zewnątrz brzucha matki bardzo wpływają na charakter dziecka, dlatego powinno się im czytać. Poprzez czytanie książek, które zawierają miłe, przyjazne treści pomagamy maluszkom kształtować ich charaktery.

   Osoby czytające są bardziej empatyczne i zaradne. Wynika to z tego, iż czytając historie bohaterów uczymy się na ich błędach lub widzimy świetny przykład do naśladowania.

   Czytając, zdobywamy wiedzę na temat różnych kultur i zwyczajów, ponieważ czytamy książki autorów z różnych stron świata. Niektórzy pisarze często w swoich utworach umieszczają informacje o krajach, w których mieszkają, dlatego miłośnicy książek mają większą wiedzę o świecie.

   "Pożeracze książek" nie tylko kształtują swoją wyobraźnie, ale także podczas czytania gromadzą różne pojęcia z odmiennych dziedzin np. polityka, psychologia, socjologia, czy nawet historia.

   Czytelnicy często czerpią z książek ważne dla nich cytaty, czy nawet motta życiowe, którymi się później kierują.

   Myślę, że argumenty są wystarczająco mocne, aby pokazać, że człowiek czytający może więcej. Mam też nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią mojej rozprawki niektórzy zmienią zdanie na temat czytania.

   Wiktoria B. z kl. IIIB


  Tylko czytający może więcej…

Wiele osób, wiele różnych opinii. Sama nie do końca mam zdanie na ten temat, gdyż moje czytanie książek zamyka się na lekturach szkolnych. Aczkolwiek myślę, iż faktem jest, że czytelnik może więcej. Jest wiele argumentów potwierdzających ten fakt, lecz są również wyjątki. Postaram się przytoczyć jak najwięcej argumentów za czytaniem książek, lecz ja nie jestem idealnym przykładem. Ktoś mógłby powiedzieć: ,,Nie czytasz książek, więc po co nas do nich przekonujesz i mówisz, że czytelnik jest wartościowym człowiekiem? My nie jesteśmy wartościowi?” Nie mam na celu nikogo obrazić. Otóż słyszałam wiele przypadków, gdzie książki odmieniły komuś życie.

  Jestem tego świadoma, że czytanie w dzisiejszych czasach jest czynnością znienawidzoną przez uczniów. Są różne powody, dlaczego się tak stało m.in. elektronika. Dla wielu z nas jest to strata czasu i głupi wymysł polonistki.

  Życie czytelnika ma wiele różnych barw. Taki człowiek żyje w różnych światach. Zdobywa wiele informacji o świecie. Poprawia swoją mowę oraz język. Wzbogaca swoje słownictwo,   a przede wszystkim kształci wyobraźnię i poglądy na świat.

  Taki człowiek nie żyje tak jak my w szarej rzeczywistości, często smutni, zmęczeni życiem. Wracamy po pracy i narzekamy na niskie zarobki oraz okrutnego szefa. Uczniowie narzekają na surowych nauczycieli i złe oceny. W ciągu dnia kogoś obrazimy, powiemy coś przykrego. Również mnie się to zdarza, jesteśmy tylko ludźmi. Czytelnik patrzy na to inaczej,  z optymizmem. Wie, że każdy dzień jest inny i szkoda czasu na użalanie się nad sobą. Trzeba żyć chwilą, bo nie wiadomo, co przyniesie jutro. On nie zwraca uwagi na błahe rzeczy. Ma bujną wyobraźnię, więc w trudnych chwilach po prostu stąd ‘’ucieka” do innego świata. Do miejsca, które sam sobie stworzył i gdzie jest mu  dobrze.

  Wielu  uczniów dzięki książkom poprawia wyniki na sprawdzianach. Ich opowiadania, czy inne prace są ciekawsze, urozmaicone w nowe słowa. Sposób rozmowy u nich także ulega zmianie.

  Nie możemy zapomnieć, że książka może być źródłem rozrywki. Czytanie jest doskonałym sposobem na zabicie nudy oraz na obecnie długie wieczory. Do szczęścia potrzeba herbaty, koca i interesującej książki. Sięgając po nią, poznajemy losy innych ludzi oraz ich problemy. Dzięki temu uczymy się jak je rozwiązywać oraz jak rozmawiać z innymi. Dostrzegamy, że inni mają gorsze problemy, a mimo to nie upadają, a idą dalej przez życie.

  Podsumowując, mam nadzieję, że moje argumenty są dla was przekonujące i śmiało możemy stwierdzić, że ten kto czyta może więcej. Skorzystajmy z okazji zbliżającego się nowego roku, postanówmy sobie przeczytać więcej książek niż w minionym, kończącym się roku. Dla wielu będzie to rok pisania egzaminu gimnazjalnego czy matury. Jeszcze nic straconego! Możemy to nadrobić. Myślę, że nawet ja- fanka filmów i Internetu przełamię barierę i w moich rękach częściej zagości książka niż telefon.

Izabela C. z kl. III a

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny