Mamy Swoje Prawa - Apel

MAMY SWOJE PRAWA

20 listopada 2017r. w naszej szkole obchodzony był  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to upamiętnia uchwalenie dwóch bardzo ważnych dokumentów zapewniających  ochronę i opiekę najmłodszym tj. Deklaracji Praw Dziecka (1959r.) i Konwencji o Prawach Dziecka (1989r). Warto zaznaczyć, iż do opracowania treści tzw. Światowej Konstytucji Praw Dziecka przyczynili się Polacy - prawnicy z Polskiej Akademii Nauk, którzy inspirowali się życiem i działalnością Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci z czasów II wojny światowej, prekursora działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Przypomnijmy, że jednym z praw dzieci (a dzieckiem jest się do 18-stego roku życia!) zapisanych, lecz nieprzestrzeganych w niektórych krajach, jest prawo dziecka do nauki, zabawy i do godnego traktowania.

Nasi uczniowie w swoim wystąpieniu przypomnieli swoje prawa i poprosili dorosłych, by ich wysłuchali i zrozumieli ,”

że dzieci też potrafią myśleć rozsądnie i dbać o swoją przyszłość ”.

(EU)