Dzień dla Niepodległej, Wieczornica

9 listopada 2018 roku odbyła się Wieczornica Patriotyczna poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16:00 recytacją wierszy laureatów konkursu recytatorskiego przeplatanych pieśniami patriotycznymi. Można było usłyszeć utwory z różnych okresów historii Polski, od poruszającej serce opowieści o niewoli naszego kraju zapisanej w słowach nieznanego autora ,,Ojczyzno ma’’ do przesłania Marka Grechuty o potrzebie patriotyzmu w dzisiejszym świecie, gdzie jesteśmy narażeni na zapomnienie o wartościach płynących z historii, mowy i sztuki, w piosence pt ,,Ojczyzna”.

Po wysłuchaniu wierszy oraz pieśni  uczniowie szkoły przedstawili inscenizację pod tytułem ,,Zapałów podczas I wojny światowej”. Młodzież ukazała postać księdza Czerkiesa, proboszcza parafii Zapałów oraz trud życia w kraju będącym w trakcie wojny, jak również nadzieję wiążącą się z odzyskaniem wolności. Po zakończeniu inscenizacji Pani Maria E. Szulikowska opowiedziała historię Józefa Ulmy i jego rodziny, która oddała życie dla ratowania innego, równie niewinnego człowieka. Pani Szulikowska przekazała zgromadzonym ważne przesłanie życia tej rodziny, które  zostało opisane w pieśni ,,Egzekucja w Markowej”, której słowa brzmią następująco: ,,Bo miłość Boga i bliźniego, była większa…  od życia własnego!”.

Na zakończenie wszyscy zebrani śpiewali znane pieśni patriotyczne.

Wieczornica Patriotyczna była bardzo dobrze przygotowana. W czasie jej trwania panował miły nastrój. Wszyscy, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu zapamiętają go na zawsze.

Zuzanna M.