Gra czytelnicza

Gra Między nami czytelnikami

Między nami czytelnikami to gra zorganizowana przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, przeznaczonych dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W grze biorą udział uczniowie z naszej szkoły podstawowej z klasy 4 i 6 z szkoły podstawowej.

Rozgrywka w roku szkolnym 2016/2017 ma 3 etapy.

Na każdym z nich uczniowie wykonują wyznaczone zadania związane z książkami albo z czytaniem.

Gra ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania są tak opracowane, żeby  zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

Zadanie 1 - żywy obraz do wybranego fragmentu literackiego

Utworzono dnia 14.12.2016, 11:06

„Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Z tą sentencją Wisławy Szymborskiej zgadzają się nasi uczniowie, którzy świetnie się bawili tworząc żywe obrazy do fragmentów książek.

Nasza szkoła już po raz czwarty bierze udział w ogólnopolskiej Grze czytelniczej organizowanej przez GWO. Pierwsze w tym roku zadanie polegało na promowaniu czytelnictwa poprzez sfotografowanie bohaterów literackich w wybranych scenach. Kl. IV wcieliła się w postaci z książki „Duch starej kamienicy” A. Onichimowskiej, a VI przebrała się za Murzynów, jak główni bohaterowie „Sposobu na Alcybiadesa” E. Niziurskiego. Widzowie przedstawionych scenek utwierdzili się w przekonaniu, że literatura jest ciekawa i śmiało mogą powtórzyć za J. Czechowiczem „ Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce na jeden żywot jest skazany”.

(MS)

ZAŁĄCZNIKI: