Bieg po zdrowie (kl. IV)

W roku szkolnym 2022/2023 klasa IV przystąpiła do realizacji Programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie” .

Został on opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych.

Główne cele programu:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci  i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Program jest realizowany w postaci 6 zajęć tematycznych. Uczniowie klasy IV  uczestniczą w cyklu spotkań edukacyjnych, mających na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Spotkanie 1. Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe. Uczniowie poznają składniki dymu tytoniowego oraz ich negatywne skutki dla zdrowia i życia człowieka.

Spotkanie 2. Jak nie dać złowić się nałogowi? Zajęcia wyjaśniające pojęcie asertywności (umiejętność pełnego wyrażenia siebie w kontakcie z innymi osobami), podczas których dzieci podejmują dialogi, tworzą przykłady odpowiedzi asertywnych.

Spotkanie 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? Spotkanie poświęcone analizie wywiadów jakie dzieci dokonały wśród swoich członków rodziny.

Spotkanie 4. Palenie szkodzi! Zadaniem uczniów w trakcie spotkania jest przygotowanie krótkiego poradnika dla rówieśników w formie na przykład komiksu, zawierającego porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego oraz biernego.

Spotkanie 5. Jak to zrobić, żeby nie palić? Spotkanie polegające na omówieniu przygotowanych komiksów i podzielenie się swoimi pomysłami z klasą.

Spotkanie 6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili? Podsumowanie zajęć. Kampania reklamowa: „Nie bądź śmieszny i nie pal” – przygotowanie plakatów. Z prac dzieci będzie stworzona wystawa.