Promujemy czytelnictwo

Lekcja biblioteczna

Dnia 10.01.2019 roku zorganizowano dla uczniów klasy VI wyjazd na lekcję biblioteczną do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu. Uczniowie uczestniczący w zajęciach zapoznali się ze sposobem pracy i funkcjonowania placówki, jej ofertą czytelniczą. Mieli okazję zobaczyć w jaki sposób można spędzać wolny czas. Uczniowie przyglądali się pracy pań bibliotekarek. Mieli również okazję zapoznać się     z nowoczesnymi sposobami korzystania z zasobów bibliotecznych i wyszukiwania potrzebnych informacji. Dowiedzieli się także jak z biblioteki korzystają osoby niepełnosprawne. Zajęcia zakończyły się projekcją filmową w 3D pt. „Koralina”.

Pasowanie na czytelnika rok szkolny 2018/2019

Dnia 8 I 2019r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów kl. I. Z tej okazji starsze koleżanki i koledzy z klasy VI pod opieką nauczyciela bibliotekarza pani Lucyny Krochmalnej przygotowali inscenizację pt. „W świecie książek”, w której wcielili się w znane postacie – pisarza, bajkopisarza, poetę, sowy, Wielkie Księgi zachęcając do czytania i poznawania ciekawych historii i przygód. Uczniowie biorący udział w uroczystości  (przedszkolaki, klasy 0 – III) wzięli udział w zorganizowanych zabawach i zagadkach. Nagrodami były zakładki do książek. Spotkanie uwieńczyło uroczyste pasowanie i rozdanie pamiątkowych upominków  i słodyczy.

(LK)

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła wzięła udział IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” skierowanym do uczniów klas 1-8.

Działania prowadzone w trakcie realizacji programu:

• zgłoszenie szkoły do programu w październiku 2018r. przez koordynatora nauczyciela bibliotekarza Lucynę Krochmalną;
  • zaprezentowanie programu w klasach I - VIII szkoły podstawowej przy współpracy nauczycieli wychowawców;
  • zapoznanie rodziców z programem przez nauczyciela bibliotekarza;
  • zapoznanie uczniów z listą książek proponowanych w konkursie,
  • wyłonienie chętnych uczniów do wzięcia udziału w programie;
  • realizowanie zalecanych działań.

Pierwszy etap konkursu rozpoczął się od 6 listopada 2018r. Do programu zgłosiło się siedmiu uczniów z klasy II i III oraz dziewięciu uczniów z klas VI, VII i VIII. Uczniowie ci wypożyczali książki z listy konkursowej i odbierali do nich pytania. Testy rozwiązywali w domu, z rodziną lub samodzielnie. Wypełniane formularze oddawali do biblioteki, gdzie zostawały oceniane. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu było zdobycie 6 sprawności z przeczytanych książek. Wyniki te uzyskali uczniowie: Patrycja Kuczkowska kl. III, Marlena Szczepanek kl. II., Tomasz Kuczkowski kl. II, Nikola Stepańczuk kl. II, Sara Bobel kl. VI, Adrian Gamracy kl. VII. Uczestnicy ci 31 stycznia 2018r.wzięli udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym do drugiego etapu – powiatowego.

Do półfinału przeszli następujący uczniowie.

• w kategorii klasy I – IV:

- Nikola Stepańczuk kl. II,

- Tomasz Kuczkowski kl. II,

- Patrycja Kuczkowska kl. III,

• w kategorii klasy V – VIII:

- Emilia B. klasa VI,

- Adrian Gamracy klasa VII.