Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

37-544 Zapałów, Zapałów 159, tel. (16) 628-61-59

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Dnia 17 października 2018 roku odbyła się wycieczka do Krakowa w ramach projektu "Godność, wolność, niepodległość". Uczestniczyło w niej 42 uczniów z klas VII, VIII i III gimnazjum oraz czworo nauczycieli.

            Z panią przewodnik spotkaliśmy się na Rynku Podgórskim i przeszliśmy na Plac Niepodległości– miejsce, które było pierwszym skrawkiem wolnej Polski. Tu w byłych austryjackich koszarach 31 października 1918 roku żołnierze polscy pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozpoczęli, jako pierwsi w kraju, rozbrajanie zaborców. Spod tablicy upamiętniającej to wydarzenie udaliśmy się na centralne miejsce placu, aby obejrzeć okolicznościową wystawę "Sztuka niepodległości". Wśród tekstów i zdjęć dostrzegliśmy humorystyczny nekrolog informujący o śmierci Austrii - Wiedźmy. Zanim udaliśmy się na dalszą lekcję historii, spacerowaliśmy chwilę uliczkami tejże dzielnicy, noszących nazwy bohaterów związanych z odzyskaniem niepodległości. Oczywiście zatrzymaliśmy się pod domem, w którym mieszkał Antoni Stawarz.

            Kolejnym celem był Kopiec Kościuszki. Tu po obejrzeniu panoramy miasta, zwiedziliśmy wystawę "Polaków drogi do wolności". Ekspozycję stanowią figury woskowe ukazujące najwybitniejszych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości, nie tylko orężem. Dlatego oprócz postaci takich jak Marszałek Piłsudski czy generał Józef Dąbrowski upamiętniono tu Jana Matejkę, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Jana Pawła II.

            Następnie śladami ojców niepodległości dotarliśmy przez Błonie pod dom Naczelnego Wodza i na ulicę Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku ruszyła Pierwsza Kadrowa. Na budynku widnieje płaskorzeźba ukazująca Marszałka. Na ulicy Józefa Piłsudskiego zatrzymaliśmy się przy pomniku Wodza.

            Następnym punktem naszej wycieczki był Wawel. Wysłuchawszy historii tego miejsca, zaczęliśmy zwiedzanie Katedry i podziemi. Po obejrzeniu krypty Wazów, sarkofagów romantycznych wieszczów, tablicy upamiętniającej zbrodnię Katyńską dotarliśmy do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Tam przy trumnie Marszałka oddaliśmy hołd. A chwilę później zatrzymaliśmy się przy sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich i tablicy z nazwiskami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

            Nietypową lekcję historii zakończyliśmy na Rynku Głównym w miejscu nieistniejącego dziś odwachu. Tu przypomnieliśmy sobie słowa pani przewodnik wypowiedziane na początku zwiedzania na Placu Niepodległości o tym, że żołnierze pod dowództwem Antoniego Stawarza rozbroiwszy wojsko austryjackie w koszarach ruszyli z Podgórza na Rynek i przejęli odwach z rąk zaborców i postawili tam polską straż. Na wieży ratuszowej po 123 latach niewoli po raz pierwszy zawisła biało-czerwona flaga."

            Spacer po miejscach związanych z odzyskaniem niepodległości i z przybliżeniem sylwetek Polaków, którzy się do niej przyczynili, był bardzo owocny i pełen patriotycznych wzruszeń.

(MS)

 

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

Zwiedzamy Kraków

Utworzono dnia 23.10.2018, 15:19

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny