Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

37-544 Zapałów, Zapałów 159, tel. (16) 628-61-59

Nasze plany

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie będzie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

poprzez realizację różnorodnych zadań i projektów, w które zaangażuje się cała społeczność szkolna, od najmłodszych do najstarszych.

 

Naszą działalność rozpoczniemy od zbiórki pamiątek, do której społeczność szkolną zachęci nauczyciel historii i to pod jego opieką uczniowie przygotują, opiszą eksponaty związane z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Efekt końcowy całej zbiórki, w szczególności pamiątki gromadzone przez rodziny uczniów oraz te, które są w posiadaniu szkoły, będą udostępnione dla wszystkich odwiedzających naszą placówkę już od października. Wychodząc naprzeciw młodemu pokoleniu, które tak chętnie wykorzystuje w swoim życiu urządzenia techniki komputerowej, klasy III z oddziałów gimnazjalnych przygotują wystawę multimedialną zebranych pamiątek, żeby każdy mógł przyłączyć się do wybranej części zadania i aktywnie wziąć udział przy jej organizacji.

Pierwsze tygodnie września to będzie również czas na przygotowanie „Zagajnika niepodległości”, gdzie grupa chętnych uczniów wykaże się podczas prac projektowych, w aranżacji zagajnika. Uczniowie zasadzą lipy podarowane szkole przez Lasy Państwowe-Nadleśnictwo Jarosław, rozmieszczą ławki, na  których przymocują pamiątkowe tabliczki „poświęcone ojcom niepodległości”: J. Piłsudskiemu, I. Paderewskiemu, R. Dmowskiemu, W. Witosowi, I. Duszyńskiemu i W. Korfantemu.

Kolejne działanie będzie miało miejsce również we wrześniu. Na zajęciach plastyki w klasach IV-VII uczniowie wykonają „Kartki dla Polski”. Przed ich wykonaniem, uczniowie zgromadzą odpowiednie materiały, dobiorą technikę, którą się posłużą oraz dołączą życzenia dla Ojczyzny. W tym celu nauczyciel plastyki podejmie współpracę z nauczycielami języka polskiego, którzy przeznaczą wybrane zajęcia w wymienionych klasach na redagowanie tych życzeń. Na zakończenie realizowanego projektu uczniowie przygotują ekspozycję własnych prac w szkolnym holu – w taki sposób, żeby każda zainteresowana osoba miała możliwość obejrzenia i przeczytania życzeń, a dla tych, którzy nie mogą przyjrzeć się pracom z bliska będzie przygotowana ich wersja elektroniczna opublikowana na szkolnej stronie internetowej.

Przygotujemy także wycieczki o tematyce patriotycznej dla dwóch grup wiekowych.

Pierwszą z nich do Krakowa. Zwiedzanie miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi rozpoczniemy od Placu Niepodległości – miejsca, które było pierwszym skrawkiem wolnej Polski. Spod tablicy upamiętniającej to wydarzenie przejdziemy do okolicznościowej wystawy "Sztuka niepodległości", będziemy spacerować uliczkami, noszącymi nazwy bohaterów związanych z odzyskaniem niepodległości. Oczywiście zatrzymamy się pod domem, w którym mieszkał Antoni Stawarz. Kolejnym celem będzie Kopiec Kościuszki. Tu obejrzymy panoramę miasta, zwiedzimy wystawę "Polaków drogi do wolności", składającą się z figur woskowych ukazujących najwybitniejszych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości, nie tylko orężem. Następnie śladami ojców niepodległości przejdziemy przez Błonia pod dom Naczelnego Wodza i na ulicę Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku ruszyła Pierwsza Kadrowa. Następnym punktem naszej wycieczki będzie Wawel, gdzie wsłuchamy się w historię tego miejsca.

Druga wycieczka - do Przemyśla - będzie zorganizowana dla młodszych uczestników, którzy już czekają na zwiedzanie Fortu „Werner” oraz Muzeum Twierdzy Przemyśl. Również spacer z przewodnikiem po rynku przemyskim umożliwi uczniom poznanie miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Drugą część wycieczki spędzimy na Kopcu Tatarskim, z którego roztacza się widok na Przemyśl i jego okolice. Na zakończenie naszej wycieczki odwiedzimy miejsce spoczynku żołnierzy z okresu I wojny światowej.

Ten czas poświęcony 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości będzie też przygotowywany z myślą o dzieciach z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III. Zorganizowany dla nich konkurs plastyczny będzie przebiegał pod hasłem „Niepodległa Ojczyzna w oczach dzieci” – uczniowie przygotują prace inspirowane wierszami o Polsce, obrazami przedstawiającymi tradycje i przyrodę Polską, opowiadaniami dorosłych oraz uroczystościami szkolnymi o charakterze patriotycznym. Inspiracją dla dzieci będzie także   wysłuchanie opowieści o historii naszej miejscowości przygotowanej przez zaproszonego do szkoły lokalnego historyka. Mając na uwadze różne zainteresowania i zdolności dzieci – regulamin konkursu będzie tak przygotowany, żeby każdy uczeń miał do wyboru dowolną technikę dostosowaną do jego predyspozycji. Komisja konkursowa wyróżni najciekawsze prace i uhonoruje twórców prac dyplomami i nagrodami. Wszystkie prace uczniów będzie można zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie w szkole i w Domu Kultury w Zapałowie.

Kolejnym zadaniem podjętym przez szkołę będzie organizacja konkursu recytacji  Poezji Patriotycznej dla wszystkich uczniów, który zaplanowany jest na 5 listopada. W przygotowywaniu uczniów do konkursu będą pomagali nauczyciele i rodzice - posłużą radą, pomogą w doborze repertuaru recytatorskiego,  przeprowadzą próby recytacji. Najpiękniejsza recytacja  zostanie zaprezentowana na wieczornicy z okazji 100-lecia Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Różnorodność konkursów umożliwi większej liczbie uczniów przystąpienie do rywalizacji i rozwijanie swoich pasji.

Dla uczniów nie tylko wyróżniających się w sporcie, ale dla wszystkich zainteresowanych ogłoszono „Bieg Niepodległościowy na 1918 metrów”. Każdy chętny uczeń będzie mógł sprawdzić się na tym dystansie 8 listopada na trasie Zapałów-Ryszkowa Wola.

Nasza społeczność szkolna weźmie udział w pokazie kawaleryjskim, czyli lekcji historii w plenerze i to wydarzenie na pewno będzie wielką atrakcją dla dzieci i młodzieży. By przybliżyć im dzieje związane z drogą Polski do odzyskania niepodległości, na boisku szkolnym kawalerzyści z historycznego Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego zaprezentują pokaz: fechtunku szablą na koniu, musztry kawaleryjskiej i szarży ułańskiej; przybliżą tajniki jazdy konnej ważne podczas walki; przedstawią elementy stroju ułana, jak też wyposażenie konia.

9 listopada zwieńczeniem naszej działalności dotyczącej 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie „Dzień dla Niepodległej” jako uroczyste podsumowanie zrealizowanych przedsięwzięć, wyróżnienie tych, którzy w konkursach i zawodach sportowych zajęli wysokie miejsca. Później społeczność szkolna oraz lokalna weźmie udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego, który zapoczątkuje wieczornicę i wspólne śpiewanie pieśni. Na zakończenie zapraszamy całą społeczność lokalną na inscenizację „Zapałów podczas I wojny światowej i w dniu odzyskania niepodległości”, która opowiada o panice kobiet pracujących w polu na wieść o zbliżającej się wojnie, o mobilizacji mężczyzn do wojska i o tragicznej sytuacji bytowej ludności po zakończeniu walk. W scence padają nazwiska ówczesnych mieszkańców i nazwy miejscowe. Stroje występujących uczniów i rekwizyty nawiązują do czasów z początku XX wieku. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wspomnień mieszkańców wsi przekazywanych z pokolenia na pokolenie, dlatego już teraz można zaobserwować duże zaangażowanie uczniów oraz rodziców w prace nad przedstawieniem.

(BB oraz nauczyciele realizujący wybrane działania)

 

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny