Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

37-544 Zapałów, Zapałów 159, tel. (16) 628-61-59

Najpiękniejsze biblioteki świata

Biblioteka księżnej Anny Amalii w Weimarze:

Czasy powstawania biblioteki sięgają XVI wieku, ale za właściwą datę jej utworzenia przyjęto rok 1691, kiedy to książę Ernst von Sachsem-Weimar postanowił uporządkować i skatalogować książęce zbiory. Księżna Anna Amalia von Sachsem-Weimar-Eisenbach, żyjąca w latach 1739 – 1807, była promotorką sztuki i kultury, ale biblioteka swą sławę zawdzięcza wybitnemu twórcy, J. W. Goethemu, który od 1775 roku mieszkał w Weimarze i aż do śmierci w 1832 roku kierował biblioteką. Biblioteka mieści się w wybudowanym w 1570 roku Pałacu Zielonym. Wchodzi ona w skład Centrum Badań nad historią kultury i literatury europejskiej, które zajmuje też Pałac Czerwony i Pałac Żółty.

Zbiory biblioteki skupiają się na naukach humanistycznych oraz kulturze i liczą około miliona woluminów. Za sprawą Goethego wielka ich część obejmuje literaturę niemiecką z lat 1750 – 1850, dużą część zbiorów stanowią zbiory specjalne, 100 tysięcy woluminów nowszej literatury fachowej udostępniają wielopoziomowe czytelnie, w których można również skorzystać z siedmiuset aktualnych czasopism. Wśród „perełek” znajduje się kolekcja dzieł Goethego, kolekcja muzyczna księżnej Amalii oraz Biblia Lutra z 1534 roku.Od 1998 roku Biblioteka Księżnej Anny Amalii znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.



Biblioteka klasztoru na Strahovie w Pradze

Początki zbiorów bibliotecznych sięgają XII wieku, kiedy to Władysław II ufundował klasztor i przekazał go norbertanom. Biblioteka przechowuje wiele skarbów: iluminowane rękopisy, starodruki, obrazy, mapy i globusy, zbiory sztuki i osobliwości (m.in. eksponaty przyrodnicze). Od 1953 roku biblioteka należy do Muzeum Literatury Czeskiej. Wnętrza biblioteki utrzymane są w stylu barokowym, z rzeźbionymi regałami, pulpitami, freskami i sztukateriami.

W Sali Teologicznej zawiera zbiory przechowywane przez setki lat w nienaruszonym stanie, m.in. zbiory zlikwidowanego w XVIII wieku klasztoru Lauka na Morawach. Ciekawostką jest zbiór ksiąg zakazanych zgromadzonych w specjalnym miejscu. Sala Filozoficzna zawiera zbiory od XVII wieku. Najcenniejszym skarbem biblioteki jest wysadzana kamieniami szlachetnymi IX wieczna Ewangelia Strahovska ze szkoły niemieckiej w Tiarze. Biblioteka klasztoru strahovskiego uważana jest za jeden z najcenniejszych zabytków swoich czasów, wpisana została na listę UNESCO.




(EU)

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny