Relacje z wydarzeń szkolnych

XX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

W dniu 8  X 2020r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Zapałowie wzięli udział  w XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Co roku przybywamy na tę pielgrzymkę. Posiadanie za patrona św. Jana Pawła II to zaszczyt, ale i zobowiązanie.     Setne urodziny Papieża – Polaka patrona naszej szkoły stały się impulsem do różnorodnego upamiętniania postaci, nauczania i dziedzictwa Jana Pawła II. Przez cały rok cała społeczność szkolna włączała się w liczne inicjatywy.

Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur.

Na błoniach jasnogórskiego sanktuarium w tym dniu spotkało się 75 szkół noszących imię Jana Pawła II. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „TOTUS TUUS” połączyło 950 pielgrzymów z całej Polski. Towarzyszyły nam 54 poczty sztandarowe.

Świętowaliśmy kilka rocznic. Przede wszystkim 100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II, ale także 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

W klimat Maryjny wprowadziła nas grupa muzyczna z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu. Wraz z nimi zaśpiewaliśmy pieśni „Tobie, Ojcze Święty”, „Pozdrawiam Ciebie, Matko” i „Czarną Madonnę”. Tak duchowo przygotowani mogliśmy wziąć udział we mszy świętej, której o godz. 11.00 przewodniczyli ks. biskup Antoni Długosz .

Ks. biskup Antoni Długosz wygłosił dla nas piękną homilię. Wspominał w niej najważniejsze fakty dotyczące patrona pielgrzymki – Jana Pawła II. Przypomniał czas wyboru Karola Wojtyły na 264 papieża. Zwrócił uwagę na ciężkie, trudne chwile w Jego życiu – wczesne sieroctwo, utratę rodzeństwa, potem pracę w kamieniołomie. Jednak to nie przeszkodziło mu w zostaniu księdzem, prowadzeniu zajęć na uczelniach, otrzymaniu tytułu profesorskiego. Przytaczał wiele słów Jana Pawła II, mówiących o człowieczeństwie, o życiu z Chrystusem, o tym, że Kościół w związku    z człowiekiem ma wiele obowiązków, począwszy od narodzin po godną śmierć.

Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar, jakim jest dla nas św. Jan Paweł II oraz modliliśmy się w intencjach Ojczyzny i Papieża Franciszka. Prosiliśmy o łaski potrzebne do wychowywania kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Ojczyznę, Kościół i świat.

Udział w pielgrzymce uczył uczniów patriotyzmu, historii Polski, tradycji .       Modlitwą, śpiewem a przede wszystkim naszym zachowaniem i troską o wszystko co nas otacza, daliśmy świadectwo  o nas samych.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Wójta za dofinansowanie wyjazdu uczniów naszej szkoły.

zdjęcia - galeria

(E.U.)