Nadanie Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznemu w Zapałowie im. Jana Pawła II

Utworzono dnia 06.11.2014

Społeczność Zespołu Szkół w Zapałowie dnia 21 maja 2013 roku przeżywała uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznemu oraz przekazanie sztandaru. Ceremonia została rozpoczęta Mszą Św. koncelebrowaną przez biskupa Adama Szala w Kościele Parafialnym w Zapałowie. W trakcie Eucharystii poświęcono sztandar szkoły, który rodzice przekazali pani dyrektor Ewie Uchyra. Uroczyste przekazanie sztandaru i odczytanie uchwały o nadaniu imienia szkole miało miejsce w sali gimnastycznej szkoły. Po przekazaniu sztandaru oraz uroczystym ślubowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów na sztandar szkoły nastąpiło tradycyjne „wbijanie gwoździ”. W holu budynku szkoły odsłonięta i poświęcona została również tablica upamiętniająca postać Karola Wojtyły. Na okoliczność przybyli zaproszeni goście: J.E. Ks. bp Adam Szal, ks. dziekan Marian Wrona, pan Jerzy Batycki – Starosta Powiatu jarosławskiego, pani Alina Pieniążęk – dyrektor Wydziału Ewaluacji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pan Marian Jerzy Ryznara – Wójt Gminy Wiązownica, pani Ewa Pieniążęk – Sekretarz Gminy w Wiązownicy, pan Jarosław Brękacz – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, ks. Bronisław Wyczawski – rodem z Zapałowa, obecnie proboszcz w Kopytowej, Ks. Andrzej Więcek – proboszcz z Ryszkowej Woli oraz proboszczowie z Zapałowa – ks. Władysław Pieniążęk i ks. Jan Plewa, a także dyrektorowie ze szkół z terenu gminy Wiązownica, jak również inni działacze społeczni i samorządowi ze środowiska lokalnego. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną, w której przybliżyli życie i działalność patrona, ukazali także swój stosunek do postaci Papieża – Polaka, recytując wiersze o Karolu Wojtyle zredagowane przez samych recytatorów, jak też kolegów i koleżanki ze szkoły. Występ uświetnił szkolny chór pod batutą pani Lucyny Krochmalnej, a także szkolny zespół taneczny. Nad częścią artystyczną i oprawą uroczystości czuwały: pani Beata Sawczyn, pani Kazimiera Starzyk, pan Bogusław Tworek, pani Beata Bartoszek, pani Beata Walerianowicz – Hemperek, pan Paweł Pałys. Natomiast dekorację wykonała pani Andgelika Tomaszek – Wysocka. W holu szkoły zorganizowano wystawę: poświęconą patronowi, prezentującą monografię szkoły oraz osiągnięcia uczniów. Jej przygotowaniem zajęły się: pani Maria Stachurska, pani Bożena Pałasz – Matuła, pani Wiesława Hanejko, pani Bożena Gorgol, pani Agata Wawrzaszek, zaś materiały faktograficzne do monografii zebrała i udostępniła pani Michalina Drozd – emerytowany nauczyciel szkoły. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor przekazała informacje o ustanowieniu święta szkoły. Decyzją rady pedagogicznej ustalono, że corocznie 18 maja, w dniu urodzin Jana Pawła II szkoła będzie obchodzić swoje święto. Zaproszeni goście, oglądając wystawę, dokonywali wpisów do Księgi Pamiątkowej. W przygotowanie nadania imienia szkole chętnie zaangażowali się nauczyciele, uczniowie, rodzice i inni pracownicy szkoły.

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.