Lekcja historii i patriotyzmu w naszej szkole...

Utworzono dnia 06.11.2014

Czwartek 24 maja 2012 roku na długo zapadnie w pamięci uczniów Zespołu Szkół w Zapałowie, ponieważ w tym dniu miała miejsce uroczystość sadzenia Dębu Pamięci poświęconego porucznikowi Wojska Polskiego Stanisławowi Łąckiemu, zamordowanemu przez NKWD w Katyniu. Święto w szkole odbyło się w ramach realizacji programu edukacyjnego "Katyń… Ocalić od Zapomnienia", którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym zaproszeni goście, dyrekcja i nauczyciele, uczniowie oraz rodzice uczestniczyli w akademii w szkole, która przypomniała wydarzenia z II wojny światowej, a szczególnie z 1940 roku. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się przed budynek szkoły, by posadzić Dąb Pamięci poświęcony Stanisławowi Łąckiemu. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: Pani Zofia Rutkowska – przewodnicząca Zarządu Koła Rodzin Katyńskich w Przemyślu, Pan Stanisław Kiełbowicz – przewodniczący Rady Fundacji im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu, ks. Andrzej Więcek – proboszcz z parafii Ryszkowej Woli i ks. Władysław Pieniążek – proboszcz z Zapałowa, Pan Marian Jerzy Ryznar - Wójt Gminy Wiązownica, Pan Ryszard Świeca – przewodniczący Rady Gminy oraz Pan Kazimierz Szałaj – radny z Zapałowa. W związku z tym, że Stanisław Łącki był ułanem, na okoliczność uczczenia pamięci zamordowanego w Katyniu, przybyli kawalerzyści z historycznego Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. W przemówieniach podczas akademii podkreślano, jak ważna jest pamięć o historii narodu, bo bez niej ten naród straci tożsamość. Stąd warto uczyć młodzież o dawnych dziejach, a taka uroczystość jest świetną lekcją historii i patriotyzmu.

Redakcja szkolnej gazetki „Piorun”

ZAŁĄCZNIKI:

• Załącznik
    Utworzono dnia 06.11.2014, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono dnia 06.11.2014, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.